Arra utaló jeleket észlelsz, hogy valaki feltörte és kémkedik a telefonodon? Attól tartasz, hogy ellopják az adataidat, jelszavaidat? Nem tudod, hogy biztonságos-e használnod a készülékedet? Bejegyzésünkből megtudhatod, hogyan derítheted ki a legegyszerűbben azt, hogy feltörték-e a telefonodat: próbád ki a szolgáltatási kódokat (Android, iOS).
Hogyan deríthető ki, hogy a telefon fel van törve? – Lehetséges jelek
Sajnos nem minden esetben nyilvánvaló, hogy a készülék fel van törve vagy esetleg le van hallgatva, hiszen sokszor nincsen erre utaló jel. Ennek ellenére, figyelmesnek kell lennünk, hogy észrevegyük a telefon használata során jelentkező gyanús változásokat. Ha az okostelefon a nem megszokott módon „viselkedik”, például magától be- vagy kikapcsol, az alkalmazások automatikusan elindulnak a háttérben vagy az akkumulátor több alkalommal is váratlanul lemerül, akkor feltételezhetjük, hogy a készülék fel van törve. Ezek mellett az okostelefon kamerájának szokatlan működése is erre utaló jel lehet.
Természetesen ezek a jelek még nem teljes kizárólagossággal jelentik azt, hogy a készülék fel van törve vagy le van hallgatva. A fenti gyanús működések sok esetben a készülék hibáira vagy az elhasználtságára is utalhatnak, nem árt azonban óvatosnak lenni.
A technikai hibák mellett az is gyanús lehet, ha valaki a környezetünkből olyat dolgokat ismer rólunk, amelyeket korábban még nem osztottunk meg vele vagy arról nem szerezhetett tudomást.
Ezekben az esetekben érdemes ellenőrizni, hogy a készülék biztosan nem került feltörésre. Az alábbi leírásban bemutatjuk, hogy milyen módszerekkel tudjuk ezt ellenőrizni, legyen szó akár Android (például Samsung, Xiaomi, Huawei stb.) vagy iPhone készülékekről.
Hogyan ellenőrizhetjük, hogy külső befolyás alatt áll-e a telefon? – Szolgáltatási kódok segítségével (Android, iOS)
Az MMI-kódok segíthetnek a telefon lehallgatás, híváseltérítés és egyéb szabálytalanságok felderítésében.
Írd be az okostelefonod képernyőjén a telefonszám helyére a *#21# kódot, majd kezdeményezz hívást ezzel a kóddal.
A készüléked egy külön ablakban megnyitva többek között azt is kiírja, hogy a telefonodra érkező hívások, üzenetek, sms-ek továbbítódnak-e esetleg egy másik telefonszámra. Amennyiben igen, akkor a képernyőn ezt is látni fogod.
Írd be ezt a kódot *#62# abban az esetben, ha tudni szeretnéd, hogy amikor a készüléked ki van kapcsolva vagy épp nincs hálózati elérhetősége, hova irányítódnak át a neked érkező hívások.
Ne ess pánikba, ha egy idegen szám jelenik meg a képernyőn, mivel ez valószínűleg a hangposta száma lesz. Azonban mindenképpen ellenőrizd azt, hogy valóban a hangposta áll a szám mögött.
Ezt úgy tudod a legegyszerűbben leellenőrizni, ha a számot beírod a keresőbe, vagy felhívod a szolgáltatódat és megkérdezed.Majd ezt követően ellenőrizd az Android eszközödön levő alkalmazásokat.
Hogyan ellenőrizheted a telefon biztonságát? Ellenőrizd az Android eszköz beállításait.
Android rendszerű készülékeken az eszközadminisztrátorok listájának ellenőrzésével megtudhatod, mely alkalmazások rendelkeznek engedéllyel a telefonod kezeléséhez.
Nyisd meg a Telefon beállításokat, és írd be a keresőmezőbe az „Eszközadminisztrátorok” szót. Kiválaszthatod így is: Beállítások>> Biztonság>> Eszközadminisztrátorok*.
A megnyíló listán olyan alkalmazásokat láthatsz, amelyek rendszergazda státuszúak. Ha gyanú merül fel benned egy alkalmazással kapcsolatban, és úgy találod, hogy az adott alkalmazás nem az eszköz vagy a szoftver gyártójától származik, mindenképpen korlátozd annak hozzáférési engedélyeit és adataid, jelszavaid, fotóid stb. biztonsága érdekében fontold meg annak teljes eltávolítását a készülékedről.
* Lehet, hogy az Eszközadminisztrátorok lap a te készülékeden más helyen található. Ez ugyanis függ az okostelefon gyártójától és típusától.
Így ellenőrizd az iCloud-fiókod biztonságát az iPhone készülékeden
Az iCloud-fiókkal való kémkedés a csalók egyik kedvelt módszere. Az illetéktelen felhasználók észrevétlenül megszerezhetik tőled iCloud-fiókod bejelentkezési adatait (nevét és jelszavát), és ennek eredményeként hozzáférést kapnak az összes üzenetedhez, fotóidhoz és hívási előzményeidhez.
Azonban, ha be van kapcsolva a kétlépcsős biztonsági azonosítás, akkor minden belépés előtt egy telefonos üzenetet kapsz a fiókodba való bejelentkezések megerősítéséhez így ennek használata mindenképpen ajánlott.
Telefon feltörés vagy lehallgatás? Használj professzionális felszerelést vagy kérd szakember segítségét
Egyes üzletek kínálatában találhat olyan speciális detektorokat, amelyek tájékoztatnak téged az esetleges lehallgatásokról, segítenek annak felkutatásában és nyomon követésében.
Azonban hatékonyabb az a megoldás, ha a telefonodat átadod egy lehallgatás-felderítésre szakosodott cégnek. De mielőtt véglegesítenéd a megbízást, ne felejtsd el alaposan ellenőrizni az adott céget az interneten, olvasd el a véleményeket is.
Fontos az is, hogy ne azon a telefonon vedd fel a kapcsolatot a céggel, amelyik vélhetően kompromittált. Ellenkező esetben a lehallgatást végzők idő előtt megismerik a szándékaidat.
Kapcsold ki a hirdetések nyomon követését a készülékeden
Egyes felhasználók úgy vélhetik, hogy a telefonjukat lehallgathatják vagy fel is törték, amikor sorra személyre szabott hirdetéseket látnak felbukkanni.
Ebben az esetben azonban nem kell aggódni. Az olyan vállalatok ugyanis, mint a Google és a Facebook, információkat és adatokat gyűjtenek keresésük és érdeklődésük alapján a felhasználóktól, hogy számukra mindig a legtesthezállóbb és legérdekesebb információkat válogathassák össze.
Ám, ha ez problémát jelent neked, kikapcsolhatod a telefonodon a személyre szabott hirdetéseket. Csak annyit kell tenned, hogy megváltoztatod a Google és a Facebook fiókod hirdetés-beállításait.
Az iPhone készülékeken a személyre szabott hirdetések korlátozását a Beállítások>> Adatvédelem>> Hirdetések részben találod meg.
Hogyan védhetjük meg a készüléket a lehallgatási kísérletekkel szemben?
Annak érdekében, hogy mindinkább megvédjük a készüléket az esetleges lehallgatástól, érdemes óvatosnak lennünk a készülék- és telefonos alkalmazások használata során. Figyeljünk oda a szöveges üzenetekben, email levelekben és a közösségi médián kapott linkekre. Mielőtt a kapott linkre kattintanál, ellenőrizd az üzenet forrását, illetve a linket (amennyiben gyanús, inkább ne nyisd meg azt). Igyekezzünk olyan alkalmazásokat telepíteni és használni, amelyek a hivatalos áruházból kerültek letöltése és mellőzük a Google Play vagy App Store áruházakon kívülről beszerzett alkalmazások telepítését.
Használjuk az okostelefonokba beépített biztonsági funkciókat, mint például a jelszó kezelőt, biztonsági zárakat vagy a kétlépcsős hitelesítésre szolgáló alkalmazásokat. Továbbá, ellenőrizzük folyamatosan a telefon beállításait, ne adjuk át jelszavainkat vagy bizalmas adatainkat más személyeknek, kapcsoljuk ki a Bluetooth csatlakozást amikor nem használjuk, illetve kerüljük a nyilvános Wifi hálózatok használatát.
Reméljük, hogy útmutatónknak köszönhetően sikerült megoldanod a telefonoddal kapcsolatos problémákat, és az általunk nyújtott ismeretek birtokában, a későbbiekben jobban tudsz majd vigyázni annak biztonságára is.